#zielnik
Projekt „#zielnik” współfinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” 2021-2025, edycja 2022.
Projekt skierowany jest do osób 60+ z terenu gminy i miasta Lubaczów (powiat lubaczowski, woj. podkarpackie). Działania zaproponowane w projekcie określone zostały na podstawie wyników wieloaspektowej diagnozy potrzeb i ewaluacji wcześniej podejmowanych przez nas działań społecznych na terenie powiatu lubaczowskiego. Projekt realizowany był w terminie 01.09-31.12.2022 r.
Akademia cyfrowego seniora:
- wykłady, warsztaty, zajęcia teoretyczno-praktyczne. Podczas zajęć osoby 60+ uczyły się posługiwać nowoczesnymi technologiami i korzystać z nowych mediów. Przede wszystkim nauka obejmowała umiejętność posługiwania się aplikacjami dostępnymi w smartfonach, w tym aplikacje do robienia i obróbki zdjęć, rozpoznawania i pozyskiwania wiedzy o roślinach (głównie ziołach), korzystania z Instagrama (darmowej aplikacji, serwisu społecznościowego, służącego do dzielenia się z innymi użytkownikami zdjęciami i krótkimi filmami). Ponadto również zajęcia obejmowały naukę wywoływania zdjęć bezpośrednio z telefonów (za pomocą aplikacji).
- Wykłady i spacery zielarskie pozwalające na wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce.
Cyfrowy senior w akcji:
- #Zielnik – zielarska biblioteka online. Konto prowadzone było przez eksperta projektu i przygotowywane wspólnie z chętnymi uczestnikami projektu (realizującymi CAS), oparte o wiedzę zielarską i fotograficzną eksperta. Konto pozwalało uczestnikom śledzić działania związane z profilem od początku jego powstawania, kiedy to sami mieli okazję stworzyć swoje konta na IG. Dzięki temu uczestnicy mieli inspirację w czasie rzeczywistym przez wiele miesięcy. Korzystanie z IG i jego kanałów komunikacyjnych dawało uczestnikom możliwość kontaktu z ekspertem projektu, który pozostawał do dyspozycji uczestników.
- Działania promujące wiedzę i twórczość uczestników projektu. Dzięki nauce umiejętności obsługi aplikacji do kręcenia i montowania filmów zdobywanej podczas wydarzeń edukacyjnych mających miejsce w ramach CAS, uczestnicy mogli zbierać i montować materiał filmowy (przy wsparciu eksperta projektu). Materializacja zdjęć: Wywołanie najlepszych zdjęć przez aplikację do tego służącą i przygotowanie ich do wystawy.
- Wystawa fotograficzna „Cyfrowy zielnik” zorganizowana została w Zespole Placówek Oświatowych w Lubaczowie. Wystawa prezentowała wybrane prace wykonane przez uczestników zajęć opatrzone zielarskim opisem. Wystawę otworzył uroczysty wernisaż otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wernisaż był swoistym podsumowaniem projektu i okazją do świętowania i dzielenia się w szerszym lokalnym gronie sukcesami.