Uchodźca w szkole - Uchodźca mój dobry sąsiad

Uchodźca w szkole

Jak zapisać dziecko do szkoły

Która szkoła?

Ogólna zasada przy wyborze szkoły podstawowej dla dziecka jest taka, żeby szkoła była blisko domu. To rodzice decydują, do której szkoły chcą zapisać dziecko (na poziomie zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum). Na ogół dziecko uczęszcza do szkoły w regionie, gdzie jest zameldowane (tzw. szkoły obwodowej). Nie zawsze tak jednak jest. Zdarza się, że rodzice zapisują dziecko do szkoły bardziej oddalonej od domu – ponieważ z jakichś powodów to im bardziej odpowiada (są na przykład wyspecjalizowane szkoły językowe, sportowe, muzyczne; różne szkoły mają też lepszą lub gorszą opinię wśród rodziców, jeśli chodzi o poziom nauczania albo bezpieczeństwo dzieci).

Rodzice starają się wybrać szkołę, w której poziom nauczania będzie jak najwyższy – i mają do tego prawo. Szkoła obwodowa, czyli najbliższa miejscu zamieszkania dziecka, nie może odmówić jego przyjęcia. Inne szkoły mogą odmówić przyjęcia ucznia, gdy są przepełnione i na dodatkowych uczniów nie ma miejsca. Szkoła nie może odmówić przyjęcia ucznia dlatego, że jest cudzoziemcem albo ze względu na jego narodowość czy status prawny. W takich przypadkach cudzoziemiec może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownik socjalny w ośrodku może pomóc cudzoziemskiej rodzinie znaleźć szkołę dla dziecka i zapisać dziecko do szkoły.

Dokumenty

Do zapisania dziecka do szkoły potrzebny jest dokument potwierdzający otrzymanie ochrony w Polsce (karta pobytu oraz decyzja o udzieleniu ochrony). Niektóre szkoły wymagają poświadczenia meldunku. Rok szkolny zaczyna się w Polsce 1 września – ale zapisy dzieci do szkół prowadzone są kilka miesięcy wcześniej – do marca lub kwietnia danego roku. Zapisy po tym terminie w niektórych przypadkach, ale w wielu szkołach po prostu nie będzie już miejsc.

O zapisanie dziecka do szkoły w nowym miejscu zamieszkania najlepiej więc zadbać jak najwcześniej, aby na pewno zostało przyjęte. Jeśli dziecko chodziło wcześniej w Polsce do szkoły – zapisując go do innej szkoły trzeba przedstawić świadectwo ukończenia klasy w poprzedniej szkole. Jeśli rodzice posiadają świadectwa szkolne dziecka z kraju pochodzenia – również należy je przedstawić w szkole.

Sprawdzian kompetencji

Przyjmując dzieci cudzoziemskie, które nie mają świadectwa szkolnego z kraju pochodzenia, polska szkoła musi zorganizować mu tzw. sprawdzian kompetencji. Taki sprawdzian ma na celu ustalić, ile dziecko umie i w jakiej umieścić je klasie. Sprawdzianu nie można nie zdać. Niezależnie od wyniku sprawdzianu dziecko powinno być przyjęte do szkoły. Zdarza się dosyć często, że dzieci cudzoziemskie przyjmowane do szkół podstawowych w Polsce chodzą do klasy z dziećmi nieco młodszymi. Trafiają bowiem do klasy ze względu na posiadane umiejętności, a nie wiek.

System edukacji w Polsce

System edukacji w Polsce ulega obecnie stopniowej zmianie. Dzieci będą rozpoczynały obowiązkową edukację w wieku pięciu, a nie jak dotąd sześciu lat. Edukacja jest obowiązkowa do momentu, gdy dziecko ukończy gimnazjum, lub do momentu, gdy ukończy 18 lat – którekolwiek z tych wydarzeń nastąpi pierwsze. Jeśli dziecko ukończy gimnazjum w wieku 16 lat (tak zwykle jest) – do czasu uzyskania 18 lat ma obowiązek nauki – czyli dalszego kształcenia, choć już niekoniecznie w szkole.