Uchodźca w szkole - Uchodźca mój dobry sąsiad

Uchodźca w szkole

Edukacja dziewcząt

W Polsce, tak samo jak w innych krajach europejskich, dziewczynki i chłopcy mają taki sam dostęp do edukacji na wszystkich poziomach – od przedszkola do szkół wyższych. Dziewczynki i chłopcy uczą się razem, w jednej klasie. Oddzielnie dla chłopców i oddzielnie dla dziewcząt prowadzone są tylko zajęcia wychowania fizycznego (WF).

Działają w Polsce szkoły tylko dla dziewcząt, prowadzone przez katolickie zgromadzenia zakonne.

W wieku dorosłym, większość dziewczynek, które będą mieszkać w Polsce albo innym kraju europejskim, będzie potrzebowała podjąć pracę zawodową. Niewiele rodzin w Europie stać na to, żeby w rodzinie pracował tylko mężczyzna. To zdarza się tylko w zamożnych rodzinach – zresztą także tam zdarza się, że kobiety po prostu chcą pracować. W większości rodzin w Europie kobiety jednak pracują, bo dzięki temu finansowa sytuacja rodziny jest lepsza.

Kobiety i mężczyźni mają w Polsce taki sam dostęp do wszystkich zawodów. Są zawody, które wykonują głównie kobiety, albo głównie mężczyźni. Mimo to i kobiety i mężczyźni mogą nauczyć się i wykonywać dowolnie wybrany zawód. Kobiety mogą być na przykład kierowcami, a mężczyźni mogą sprzątać. Zarówno kobiety jak mężczyźni mogą być fryzjerami albo kucharzami, nauczycielami albo kasjerami w sklepie.

Wielu ludziom, zarówno w Polsce jak w Czeczenii, trudno wyobrazić sobie spawacza-kobietę czy mechanika samochodowego-kobietę, ale są kobiety, które z powodzeniem wykonują typowo męskie zawody. Są też mężczyźni, którzy bardzo dobrze wykonują prace kojarzone z kobietami, na przykład pracują w przedszkolu.

Przepisy dotyczące pracy w Europie dają kobietom, które mają dzieci, prawo do tzw. urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego – czyli urlopu na czas opieki nad małym dzieckiem. Po takiej przerwie (do trzech lat) kobiety wracają jednak do pracy. Wiele rodzin decyduje też, że kobiety wracają do pracy wcześniej, a dzieci korzystają ze żłobka (to rodzaj przedszkola dla dzieci młodszych niż trzy lata, gdzie dzieci przyprowadza się na kilka godzin dziennie) lub zajmuje się nimi opiekunka.

Z reguły dzieci, które mają trzy lata i więcej, chodzą do przedszkola lub szkoły. Ich mamy wracają wtedy do pracy. Decyzje o tym, kiedy kobieta wraca do pracy, zależą zwykle od finansowej sytuacji rodziny.

Z tych powodów edukacja dziewcząt jest bardzo ważna. Jeśli nie zdobędą wykształcenia, w przyszłości będą mogły wykonywać tylko proste i bardzo nisko płatne prace.