Uchodźca w szkole - Uchodźca mój dobry sąsiad

Uchodźca w szkole

Szkoła a zawód

Ani w Polsce ani w innych krajach europejskich nie ma praktycznie zawodu, który można wykonywać bez umiejętności pisania, czytania i liczenia. Nawet jeśli sama praca jest prosta i nie wymaga szczególnych umiejętności, pracownicy muszą znać zasady bezpieczeństwa pracy czy przeczytać swoją umowę o pracę. Bez tych umiejętności człowiek narażony jest na gorsze traktowanie przez pracodawców, albo po prostu nie będzie zatrudniony.

Zdobycie zawodu w Polsce oznacza zdobycie dokumentów, które potwierdzają posiadane umiejętności. Pracodawcy wymagają od pracowników przedstawienia tych dokumentów, aby móc ich legalnie zatrudnić.

Niektóre zawody zdobywa się w specjalnych szkołach. Są szkoły zawodowe, które uczą kucharzy, fryzjerów, mechaników samochodowych, grafików komputerowych i innych specjalistów. Dokumentem potwierdzającym umiejętności jest wówczas świadectwo ukończenia takiej szkoły.

Inne zawody zdobywa się dzięki specjalistycznym kursom: na przykład, żeby być kierowcą, osoba musi mieć kurs prawa jazdy na duże samochody czy autobusy. Są kursy operatorów wózków widłowych, kursy spawaczy, fryzjerskie, glazurnicze. Osoby, które kończą takie kursy, otrzymują dyplomy albo zaświadczenia, które to potwierdzają.

Oczywiście, samo ukończenie szkoły czy kursu nie oznacza, że dana osoba dobrze wykonuje swój zawód – wszędzie na świecie umiejętności zdobywa się wraz z doświadczeniem i praktyką. Pracodawcy to dobrze wiedzą. Mimo to, posiadanie dokumentów jest niezbędne do otrzymania pracy w wielu zawodach. Bez dokumentów potwierdzających kwalifikacje, osoba nie będzie zatrudniona. Samo doświadczenie, bez dokumentów, z reguły nie wystarczy do zdobycia dobrej pracy.

Są w Polsce zawody, do których wykonywania nie wystarczy ukończenie szkoły – trzeba spełnić dodatkowe warunki, na przykład odbyć praktykę lub zdać dodatkowe egzaminy. Takie wymogi dotyczą na przykład lekarzy albo adwokatów.

Są wreszcie zawody, których cudzoziemcy nie mogą w Polsce wykonywać: na przykład ochrona ludzi, praca w wojsku, lub w instytucjach związanych z bezpieczeństwem państwa. Tego rodzaju zajęcia mogą podejmować tylko obywatele Polski.