Uchodźca w szkole
Wsparcie dla projektu udzielone przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
Agnieszka Kosowcz, Agata Marek
Edukacja w Polsce. Poradnik dla rodziców-uchodźców: jak wysłac dziecko do polskiej szkoły
Wersja rosyjska. Z publikacji korzystać można bezpłatnie (nie dotyczy prawa publikacji - jest ona objęta prawami autorskimi)
Copyright Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak, Kraków 2009
POLSKA WERSJA PORADNIKA:
Agnieszka Kosowicz Fundacja Polskie Forum Migracyjne
Edukacja w Polsce Poradnik dla rodziców-uchodźców: jak wysłać dziecko do polskiej szkoły
Edukacja – to szansa na przyszłość
Każda osoba, która nie skończyła 18 lat, bez względu na swój status prawny w Polsce, narodowość czy pochodzenie, ma w Polsce prawo do edukacji. Młodzi ludzie, którzy otrzymali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą mają prawo do kontynuacji edukacji także wtedy, gdy mają więcej niż 18 lat.
Warto z tego prawa skorzystać. Człowiek bez wykształcenia nie ma w dzisiejszych czasach szans na zdobycie pracy i zapewnienia sobie i swojej rodzinie godnych warunków życia – ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju europejskim.
Od wykształcenia zależy możliwość podjęcia pracy, status materialny danej osoby i jej poziom życia. Dla cudzoziemców jest to szczególnie ważne – budując życie od nowa w nowym kraju potrzebują wykształcenia, żeby zapewnić godne warunki życia sobie i swoim rodzinom.
System pomocy społecznej w Polsce (i w wielu innych krajach) nie zapewni cudzoziemcom godnego życia – oferowana pomoc jest skromna i zabezpiecza tylko najbardziej podstawowe potrzeby. Cudzoziemcy, którzy chcą zapewnić sobie i swoim rodzinom przyzwoite mieszkanie, spokojne życie i utrzymanie, możliwości rozwoju swoim dzieciom – muszą w tym celu podjąć w Polsce pracę. Bez wykształcenia będą zarabiać mało. Posiadając wykształcenie – mają większe szanse na lepiej płatną pracę, która pozwoli im zapewnić byt swoim bliskim.
Bardzo ważna dla rodzin cudzoziemców w Polsce jest edukacja dzieci. Od tego, czy w dzieciństwie dziecko systematycznie chodzi do szkoły, będzie zależała jego przyszłość, a także przyszłość całej rodziny. Dzieci, które od młodego wieku uczą się języka swojego nowego kraju, mają większe szanse na zdobycie wyższej pozycji i statusu materialnego w nowym kraju, niż ich rodzice. Wszystko zależy jednak od edukacji. To szkoła otwiera dzieciom drzwi do lepszego życia. Zadaniem rodziców jest przypilnować, żeby dzieci korzystały z tej szansy.
Warto też wspomnieć, że różne państwa Unii Europejskiej mają umowy na temat uznawania wykształcenia. Edukacja w jednym kraju jest często honorowana w drugim. Kształcenie dzieci w Polsce ma więc sens nawet w przypadku tych rodzin cudzoziemskich, które nie wiążą z Polską swojej przyszłości. Nawet krótki czas korzystania z kształcenia w polskiej szkole pomoże dzieciom w podjęciu edukacji w innym kraju. W każdym przypadku edukacja pomoże dziecku zbudować sobie lepszą przyszłość.